Bosna pobjednik turnira Dan rukometa – Visoko 2018

RK Bosna - RK Borac

Naši rukometaši u finalnoj utakmici protiv RK Borac Banja Luka slavili su nakon boljeg  izvođenja sedmeraca, a nakon što je regularnih 60 minuta utakmice završeno rezultatom 25:25 (poluvrijeme 12:10 u korist Borca) te na taj način osvojili prvo izdanje turnira “Dan rukometa – Visoko 2018”. Ekipa RK Vogoća osvojila je treće mjesto na turniru, savladavši ekipu RK Goražde rezultatom 31:24.

Nakon što su u prvoj utakmici turnira igrači Bosne savladali Vogošću rezultatom 31:20, izuzetno dobru igru naši momci pokazali su i protiv ekipe Borca, koja je u prvoj utakmici bila bolja od ekipe Goražda, te još jednom potvrdili da nedavna pobjeda protiv Borca u Banja Luci nije bila iznenađenje.

Ipak, do ove pobjede naša ekipa nije stigla lako. Da će Borac ponovo biti jedan od najozbiljnijih kandidata za trofeje ove sezone, bilo je praktično jasno već od prve minute. Uz izuzetno čvrstu odbranu i ponovo odličnog Bojana Ljubišića na golu, koji je na kraju proglašen za najboljeg golamana na turniru, Borac je poveo te u većem dijelu prvog poluvremena održavao prednost od 2 do 3 gola razlike.

Nedostatak dovoljnog broja igrača u rotaciji odrazio se na svježinu naših momaka, no voljnog momenta definitivno nije nedostajalo. Posebno zapažen u prvom poluvremenu bio je bek Mirza Mimić, koji je za našu ekipu postizao golove kada se činilo da ne postoji pravo rješenje u napadu, dok je kapiten Harmandić samo nastavio tamo gdje je stao u utakmici protiv Vogošće, te je ponovo bio nerješiva enigma za odbranu i golmana Borca. Već u prvom poluvremenu priliku je dobio i golman Enes Sirčo, koji je sa odbranama nagovijestio da bi ovo također mogla biti njegova noć

U drugom poluvremenu naši momci su dodatno podigli intenzitet igre u odbrani i napadu, a zašto je Visoko ipak prava rukometna i sportska sredina, koja voli svoj klub i kada pobjeđuje i kada gubi, pokazao je detalj sa početka drugog poluvremena, kada je publika ustala na noge i uputila podršku našem odličnom krilu, Mirzi Kapiću, i to nakon par propuštenih prilika. Kapić se na kraju ponovo odužio navijačima na pravi način.

Bosna je tokom drugog poluvremena u par navrata bila u situaciji da izjednači, no Borac se redovno vraćao na 2 gola razlike. Na scenu tada stupa Grčo sa svojim odbranama, a onda, u posljednjoj minuti utakmice, prava drama. Naši konačno dolaze do izjednačenja, 30 sekundi prije kraja, Kapić trči u kontru i postiže svoj prvi gol za prvo vodstvo Bosne na cijeloj utakmici i erupciju oduševljenja na tribinama, da bi gosti samo par sekundi prije kraja sa krila postigli gol za izjednačenje, što je značilo da će finalna utakmica završiti neriješeno te da će se pristupiti izvođenju sedmeraca.

Na našem golu smjenjivali su se Grčo i Sirčo, a junak pobjede u sedmercima bio je upravo Enes Sirčo sa 2 odbrane, dok je pobjedonosni gol za našu ekipu sa sedam metara postigao ko drugi do naš kapiten, Adnan Harmandić, koji je u utakmici postigao čak 12 golova u ovoj utakmici te bez ikakve sumnje opravdao epitet najboljeg igrača cijelog turnira. U našoj ekipi pored Harmandića sa 12 golova, istakao se već spomenuti Mimić sa 5, Burić i Međić su postigli po 3, a po jedan gol su dodali Divković i Kapić. Balta se ponovo istakao igrom u odbrani, što nije zanemariv doprinos, posebno kada se uzme u obzir da Balta redovno preuzima najbolje gostujuće igrače. Kod gostiju pored raspoloženog golmana Ljubišića, posebno dobri su bili Miljković sa 8 i Šešić sa 4 gola.

Iako se turniri i prijateljske utakmice obično igraju sa “smanjenim intenzitetom”, večerašnja utakmica između Borca i Bosne je više ličila na finale Kupa ili pravu prvenstvenu utakmicu, posebno jer su raspoloženi gosti željeli da se revanširaju za poraz u Banja Luci, a naši nisu bili spremni na predaju čak ni kada je Borac vodio sa 4 gola razlike, čime je ova ekipe Bosne pokazala pravi sportski karakter.

Današnji turnir je sasvim sigurno bio odlična uvertira za početak sezone, a Upravni odbor RK Bosna Visoko se zahvaljuje sportskim prijateljima iz rukometnih klubova Borac Mtel, Goražde i Vogošća Poljine Hills na učešću u sklopu turnira “Dan rukometa – Visoko 2018” te svim navijačima koji su prisustvovali utakmicama tokom turnira.

Trofej osvajača turnira kapitenu Bosne Adnanu Harmandiću uručio je predsjednik UO RK Bosna Visoko Adnan Delić, a nadamo se da će ovo biti samo prvi u nizu trofeja koji će podići naš kapiten ove sezone!

Na kraju, vrijedi napomenuti da su ovaj dan za visočki rukomet dodatno uljepšali naši mladi momci koji nastupaju za drugi tim RK Bosna koji se takmiči u prvoj ligi FBiH, a koji su na gostovanju u Banovićima protiv ekipe RK Rudar slavili rezultatom 34:28, uz 9 golova Haruna Babića, 8 Adnana Jamakovića, 7 Seada Sirča te 6 Emraha Jamakovića. Bravo momci!