Bosna slavila u Gračanici i plasirala se u završnicu Kupa BiH

RK Gračanica - RK Bosna

Iako pod velikim pritiskom nakon dva teška prvenstvena poraza, rukometaši i stručni štab RK Bosna Centrotrans Visoko još jednom su pokazali da su ove sezone najbolji kada je najteže.

U revanš utakmici 1/4 finala Kupa Bosne i Hercegovine, naši rukometaši savladali su RK Gračanica rezultatom 21:16 (8:5 poluvrijeme u korist Bosne) te se na taj način pridružili ekipama RK Zrinjski Mostar, RK Konjuh Živinice i RK Borac Banja Luka, koje će odlučivati o pobjedniku Kupa BiH ove sezone.

Prvi napad na utakmici imali su domaći, a nakon što smo se odbranili, prvi gol za RK Bosna postigao je Kapić. U trećoj minuti domaći su izjednačili na 1:1, da bi se na slijedeći gol uz par tehničkih grešaka i odbrana golmana sa obje strane čekalo još 5 minuta, kada je Divković pogodio za 2:1.

I u nastavku susreta odbrane su bile bolji dio oba tima, a na golu Bosne nesavladiv je bio Mirnes Grčo, pa je Omanović u 14. minuti pogodio za prednost Bosne od 4:1. Nakon timeouta polovinom poluvremena, domaći su se uspjeli konsolidovati te uz isključenje Burića u 22. minuti doći na izjednačenje od 5:5, no uz pravovremenu reakciju trenera Sirče i timeout Bosne, naši igrači su ponovo podigli ritam igre te su Omanović i Kapić 2 puta pogađali za vodstvo od 8:5 na poluvremenu, dok je Mirnes Grčo već u prvih 30 minuta skupio 10 odbrana. Vrijedi istaći da je odbrana u prvom poluvremenu bila izuzetno čvrsta i pokretljiva, te da domaći nisu uspjeli naći pravi odgovor na promjene formacije između 5-1 i 6-0, uz kapitena Harmandića koji je odigrao posebno dobru odbranu na Doborcu.

Drugo poluvrijeme na krilnoj poziciji počeo je Travančić te je već u prvom napadu zabio efektan gol za Bosninih “plus 4”, no na veliku žalost svih igrača i navijača, pri doskoku je ponovo povrijedio koljeno te je bio prisiljen da se vrati na klupu. Povreda Travančića je negativno djelovala na naše igrače pa su u narednih 5 minuta rukometaši Gračanice uspjeli postići 3 gola i doći na zaostatak od samo jednog gola.

U 35. minuti, RK Gračanica je ostao bez svog kapitena i najboljeg igrača, Damira Doborca, koji se u jednom kontra napadu okliznuo te uz nezgodan pad također doživio povredu koljena. Nakon pauze od 10-tak minuta i ukazivanja pomoći Doborcu, meč je ponovo nastavljen, a naši momci su dodatno pojačali igru u odbrani te pokazali koncentrisanost u napadu pa se golovima Balte, Kapića i Divkovića ponovo otišlo na “plus 4”.

U tom periodu rukometaši Gračanice su također imali puno prilika za povratak u utakmicu, prije svega kroz dosuđene sedmerce i isključenja igrača Bosne, no Mirnes Grčo je jednostavno postao nesavladiv. Već 20-tak minuta prije kraja, Grčo je prikupio 18 odbrana, od čega 5 sedmeraca, dok su u napadu nastavili pogađati Čolo, kojem je evidentno trebao samo jedan gol da “proradi”, inspirisani Divković te Balta.

Nakon dva uzastopna gola domaćih igrača, a pri rezultatu 16:12 u korist Bosne, trener Sirčo je još jednom u pravo vrijeme pozvao timeouta kada se učinilo da u napadu nedostaje prava ideja, pa je Čolo pogodio za 17:12 te je već tada sve upućivalo na pobjedu Bosne i prolazak u završnicu Kupa.

Grčo je nastavio sa fenomenalnim odbranama, a da je Gračanica također grad rukometa te da ima pravu, rukometnu publiku, pokazala je 52. minuta kada je cijela dvorana, bez obzira na rezultat i vodstvo našeg tima, ustala i velikim aplauzom nagradila Mirnesa Grču za sve što je pokazao.

Do kraja utakmice priliku su dobili još neki igrači te je utakmica završena rezultatom 21:16 u korist Bosne, čime je slavlje naših igrača, uprave i svih koji redovno prate Bosnu na gostovanju moglo da počne.

Ovom prilikom, vrijedi još jednom istaći prijateljski doček RK Gračanica te izuzetno fer i sportsko navijanje domaćih navijača, što sigurno vraća nadu u bolje rukometne dane u ovoj zemlji. Rukometnim majstorima Doborcu i Travančiću želimo uspješan oporavak i što skoriji povratak na teren, a rukometaše Bosne već u subotu čeka prvenstveni derbi protiv Zrinjskog u Visokom, što je i svojevrsna najava potencijalne utakmice u Kupu, te prilika za visočke navijače da velikom posjetom i navijanjem nagrade svoje rukometaše za ostvareni uspjeh.